Mountain bike riders are gearing up for the CQ Enduro Series double header this weekend.
Mountain bike riders are gearing up for the CQ Enduro Series double header this weekend.

What’s on around the grounds this weekend

Football CQ

Rockhampton Women’s League

6.15pm Friday: Capricorn Coast v Frenchville, Apex Park, Yeppoon

6.15pm Friday: Gracemere Redbacks v Bluebirds United, Gracemere Sports Club Field

Mountain biking

Central Queensland Enduro Series double header

8am Saturday: Round 2 at First Turkey Mountain Bike Reserve, Rockhampton

8am Sunday: Round 3 at Gladstone Mountain Bike Club

Rockhampton Hockey

Junior finals at Kalka Shades, Rockhampton (all teams playing, with the winner of 1 v 2 receiving the RHA 2020 Cup in their division)

Under-15 boys

8.30am Saturday: Park Avenue Brothers Gold v Park Avenue Brothers Red

10am Saturday: Wanderers v Frenchville/Southern Suburbs

Under-15 girls

8.30am Saturday: Park Avenue Brothers v Frenchville/Southern Suburbs

9.15am Saturday: Wanderers v Frenchville/Southern Suburbs

10am Saturday: Park Avenue Brothers v Wanderers

Under-12 boys

Noon Saturday: Wanderers Red v Frenchville/Southern Suburbs

1.30pm Saturday: Wanderers Blue v Park Avenue Brothers

Under-12 girls

Noon Saturday: Park Avenue Brothers Gold v Park Avenue Brothers Red

12.45pm Saturday: Wanderers v Park Avenue Brothers Red

1.30pm Saturday: Park Avenue Brothers Gold v Wanderers

RHA 2020 Cup semi-finals at Kalka Shades, Rockhampton

Division 1 men (blue turf)

3.15pm Saturday: Wanderers v Park Avenue Brothers

4.45pm Saturday: Southern Suburbs v Frenchville Rovers

Division 1 women (green turf)

3.30pm Saturday: Park Avenue Brothers v Southern Suburbs Gold

5pm Saturday: Frenchville Rovers v Southern Suburbs Black

Swimming

9am Saturday: Central Queensland short course qualifying meet, 2nd World War Memorial Aquatic Centre, Rockhampton

Rockhampton Softball

Games played at Kele Park, Rockhampton

10.30am Saturday: Under-16 grand final, Frenchville Scorpions 1 v Frenchville Flyers 2

12.30pm Saturday: Open women, Outlaws Wranglers v Frenchville Force

12.30pm Saturday: Open men, Magpies Mongrels v Frenchville Bushrangers

2.30pm Saturday: Open women, Outlaws Wranglers v Taipans

2.30pm Saturday: Open men, Magpies Mongrels v Bluebirds Blackhawks

4.30pm Saturday: Open Men, Frenchville Bushrangers v Bluebirds Blackhawks

AFL Capricornia

Senior women

12.25pm Saturday: Glenmore v Brothers, Stenlake Park, Rockhampton

2.25pm Saturday: Gladstone v BITS, Clinton Park, Gladstone

2.25pm Saturday: Yeppoon v Panthers, Swan Park, Yeppoon

Senior men

4pm Saturday: Gladstone v BITS, Clinton Park, Gladstone

4pm Saturday: Glenmore v Brothers, Stenlake Park, Rockhampton

4pm Saturday: Yeppoon v Panthers, Swan Park, Yeppoon

Rugby Capricornia

Junior grand finals at T.A. Nutley Field, Rockhampton

1pm Saturday: Under-14, Colts v Nogoa Red Claws

2.30pm Saturday: Under-16, Nogoa Red Claws v Cap Coast

Women’s 7s

2pm Saturday: Round robin between Brothers, Colts and Cap Coast, Victoria Park, Rockhampton

3.30pm Saturday: Gladstone versus Biloela, Marley Brown Oval, Gladstone

Men’s reserve

4pm Saturday: Brothers v Mount Morgan, Victoria Park, Rockhampton

4pm Saturday: Colts v Biloela, T.A. Nutley Field, Rockhampton

Men’s A

6pm Saturday: Brothers v Cap Coast, Victoria Park, Rockhampton

CQ Premier League

7.15pm Saturday: Central v Capricorn Coast, Brian Niven Park, Gladstone

7.15pm Saturday: Berserker Southside v Bluebirds United, Elizabeth Park, Rockhampton

7.15pm Saturday: Frenchville v Nerimbera, Ryan Park, Rockhampton

Golf

6am Sunday: Robinson Cup, Mount Morgan Golf Club

Rep hockey

8.30am Sunday: Day one of the Queensland secondary schoolboys championships, Kalka Shades, Rockhampton

Surf life saving

9am Sunday: Yeppoon Surf Life Saving Club sign-on and open day, Yeppoon